Neatklātā Albānija

Albānija ir neliela valsts Balkānu pussalā, Dienvidaustrumeiropā. Tā robežojas ar Melnkalni ziemeļos, Kosovas Republiku ziemeļaustrumos, Ziemeļmaķedoniju austrumos un Grieķiju dienvidos. Rietumos to apskalo Adrijas jūra, bet dienvidrietumos – Jonijas jūra. Valsts platība ir aptuveni 28 748 kvadrātkilometri, un tās iedzīvotāju skaits ir aptuveni 2,8 miljoni.

Neatklātā Albānija

Albānijas galvaspilsēta ir Tirāna, kas ir arī lielākā pilsēta un valsts ekonomiskais un kultūras centrs. Valsts oficiālā valoda ir albāņu valoda, un valūta ir Albānijas leks (ALL).

Albānijai ir bagāta vēsture, kas aizsākas senos laikos. Teritorija, kuru mūsdienās pazīst kā Albāniju, senatnē bija apdzīvota ilīriešu cilšu. Vēlāk tā tika pakļauta Romas impērijai, Bizantijas impērijai un Osmaņu impērijai. 1912. gadā Albānija pasludināja neatkarību no Osmaņu impērijas.

Valsts ainava ir ļoti daudzveidīga, ar kalniem, upēm, ezeriem un piekrastes līdzenumiem. Kalni aizņem lielu daļu valsts teritorijas, un populārākie kalnu masīvi ir Alpi, kas atrodas ziemeļos, un Korabi kalns, kas ir augstākais punkts valstī (2 764 metri virs jūras līmeņa).

Kultūras ziņā Albānijai ir bagāta folklora, tradicionālā mūzika un dejas. Albāņu virtuve ir Vidusjūras reģiona virtuve ar ietekmēm no turku, grieķu un itāļu virtuves. Populāri ēdieni ir byrek (pīrāgs ar dažādiem pildījumiem), tavë kosi (cepta jēra gaļa ar jogurtu) un fërgesë (ēdiens ar tomātiem, papriku un sieru).

Albānija ir pazīstama ar skaistām pludmalēm un gleznainām ainavām, kas padara to par pievilcīgu tūrisma galamērķi. Populāri tūristu objekti ir Gjirokastra un Berata - pilsētas, kuras ir iekļautas UNESCO Pasaules mantojuma sarakstā, kā arī Butrintas arheoloģiskais parks un Valbona ieleja.

Pēdējos gados Albānija ir strauji attīstījusies un ir ceļā uz iestāšanos Eiropas Savienībā. Valsts ir NATO dalībvalsts kopš 2009. gada.

Ieceļošanai nepieciešamie dokumenti

Lai ieceļotu Albānijā, nepieciešamie dokumenti var atšķirties atkarībā no jūsu pilsonības, ceļošanas mērķa un uzturēšanās ilguma. Šeit ir vispārīgi dokumenti, kas parasti ir nepieciešami:

Latvijas pilsoņi var ceļot uz Albāniju ar personu apliecinošu dokumentu jeb ID karti vai Pasi. Albānija ir viena no valstīm, kur Latvijas pilsoņi var ieceļot, uzrādot tikai ID karti. Derīguma termiņam jābūt vismaz 3 mēneši.

Latvijas nepilsoņiem ieceļošanai Albānijā ir nepieciešama pase. Derīguma termiņam jābūt vismaz 3 mēneši.

Latvijas pilsoņiem un nepilsoņiem ceļot uz Albāniju vīza nav nepieciešama!

Latvijas pilsoņi un nepilsoņi var uzturēties Albānijā bez vīzas līdz 90 dienām 180 dienu periodā. Tas nozīmē, to ka var uzturēties Albānijā ne vairāk kā 90 dienas jebkurā sešu mēnešu laikā, nesaņemot īpašu atļauju vai vīzu.

Apskates objekti Albānijā

1. Ksamil un Saranda

* Ksamilas pludmales: Skaistas Vidusjūras pludmales ar tirkīzzilu ūdeni.

* Sarandas pilsēta: Populārs kūrorts ar skaistām pludmalēm un aktīvu naktsdzīvi.

* Syri i Kalter (Blue Eye Spring): Dabas brīnums - kristāldzidrs avots ar spilgti zilu ūdeni, attēlots bildē.

2. Tirāna (Tirana)

* Skanderbega laukums: Tirānas centrālais laukums, kur atrodas piemineklis Albānijas nacionālajam varonim Gjergj Kastriotam (Skanderbegam).

* Tirānas mošeja (Et'hem Bey Mosque): Viena no vecākajām un skaistākajām mošejām Albānijā.

* Bunk'Art muzeji: Padomju ēras bunkuri, kas ir pārveidoti par muzejiem, atklājot Albānijas vēsturi komunistiskajā laikā.

* Dajti kalns (Dajti Mountain): Var uzbraukt ar gaisa vagoniņu un baudīt skatus uz pilsētu un apkārtni.

3. Berati (Berat)

* Berata cietoksnis (Berat Castle): Lielisks cietoksnis ar vēsturi, kas sniedzas atpakaļ vairākus gadsimtus. Šajā vietā atrodas arī vecas baznīcas un mošejas.

* Mangalem un Gorica rajoni: Divi Berata vecākie rajoni, kas slavena ar savu tradicionālo Osmaņu arhitektūru.

* Berata etnogrāfiskais muzejs: Muzejs, kas sniedz ieskatu Albānijas kultūrā un tradīcijās.

4. Gjirokastra (Gjirokastër)

* Gjirokastras cietoksnis (Gjirokastër Castle): Iespaidīgs cietoksnis, kas piedāvā skaistus skatus uz pilsētu un ir mājvieta ieroču muzejam.

* Vecpilsēta (Old Town): Pilsētas centrs ar tradicionālo Osmaņu arhitektūru, kas ir UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

5. Butrinta (Butrint)

* Butrintas nacionālais parks: Arheoloģisks parks ar senām romiešu, grieķu un bizantiešu drupām, kas atrodas UNESCO pasaules mantojuma sarakstā.

* Teātris, templis, cietoksnis: Vairākas vēsturiskas būves, kas datētas no dažādiem periodiem.

6. Škodra (Shkodër)

* Rozafas cietoksnis (Rozafa Castle): Leģendām apvīts cietoksnis, kas piedāvā iespaidīgus skatus uz apkārtni.

* Shkodra ezers (Lake Shkodër): Lielākais ezers Balkānos, kur var baudīt dabas skatus un laivu braucienus.

7. Valbona ieleja un Thethi nacionālais parks

* Pārgājieni un daba: Šīs teritorijas ir ideāli piemērotas pārgājieniem un dabas baudīšanai ar elpu aizraujošiem kalniem un ūdenskritumiem.

8. Apollonia

* Senās Apollonijas drupas: Grieķu un romiešu pilsētas drupas, kas ir saglabājušās un ir ļoti iespaidīgas.

9. Kruja (Krujë)

* Krujas cietoksnis (Krujë Castle): Skanderbega cietoksnis un muzejs, kas atklāj Albānijas nacionālās cīņas pret Osmaņu impēriju.